GLOBOS CENTRAS TAPK GLOBĖJU

BUVIMAS SU VAIKAIS GYDO SIELAS
(F. DOSTOJEVSKIS)

TAPK GLOBĖJU IR PADOVANOK VAIKUI ŠEIMĄ

Kas yra globa (rūpyba)?

Vaikui nustatoma globa (rūpyba) tais atvejais, kai jo tėvai dėl įvairių nepalankiai susiklosčiusių aplinkybių – priklausomybių, ligos, socialinių įgūdžių stokos, nesirūpinimo vaiku ar piktnaudžiavimo tėvų valdžia – negali patys auginti vaiko.

Jeigu vaikas yra vyresnis nei 14 metų, jam steigiama rūpyba ir skiriamas rūpintojas. Šios sąvokos siejamos su vaiko dalyvavimu, priimant su juo susijusius sprendimus ar atstovaujant jo interesams, vaikui tenka daugiau atsakomybės. Esminio skirtumo tarp globėjo ir rūpintojo pareigų nėra.

Globa (rūpyba) – likusio be tėvų globos vaiko, įstatymų nustatyta tvarka patikėto fiziniam arba juridiniam asmeniui, priežiūra, auklėjimas ir ugdymas, kitų jam tinkamų dvasiškai ir fiziškai augti sąlygų sudarymas ir palaikymas, jo asmeninių, turtinių teisių bei teisėtų interesų gynimas ir atstovavimas jiems.

Vaiko globos (rūpybos) dalyviai yra be tėvų globos likęs vaikas, jo biologinė šeima (tėvai ir vaiko giminaičiai) ir globėjas (rūpintojas). Ši globa (rūpyba) vykdoma kartu su Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritoriniais skyriais (VTAS)  ir kitomis institucijomis, susijusiomis su vaiko teisių apsauga. Globos (rūpybos) atveju tėvams išlieka tam tikros pareigos vaikams, pavyzdžiui, pareiga mokėti išlaikymą, taip pat teisė matytis su vaiku, jei tai neprieštarauja vaiko interesams.

Globa (rūpyba) šeimoje

Globėjais (rūpintojais) gali būti skiriami:

  • asmenys iki 65 metų amžiaus, išskyrus artimąjį giminaitį (artimi vaiko giminaičiai yra seneliai, broliai ir seserys), jei jis nori laikinai globoti (rūpinti) jaunesnį kaip 10 metų vaiką;
  • ne jaunesni nei 21 metų amžiaus, išskyrus artimąjį vaiko giminaitį.

     Globoti (rūpinti) norintis asmuo nebūtinai turi būti susituokęs ar privalo turėti būstą, priklausantį jam nuosavybės teise. Svarbiausia, kad asmuo norintis globoti (rūpinti) be tėvų globos paliktą vaiką, turėtų tinkamas sąlygas vaikui augti ir ugdytis.          

Svarbu pažymėti, kad globėju (rūpintoju) negalėsite būti, jei:

  • neatitiksite nurodyto amžiaus;
  • esate pripažinti neveiksniu šioje srityje arba ribotai veiksniu šioje srityje;
  • nuo Jūsų yra atskirtas vaikas;
  • buvo ar yra apribota tėvų valdžia;
  • jeigu buvote nušalintas nuo globėjo (rūpintojo) pareigų dėl netinkamo savo kaip globėjo (rūpintojo) pareigų atlikimo, globotinio (rūpintinio) teisių ir interesų apsaugos neužtikrinimo, dėl savo teisių naudojimo savanaudiškais tikslais;
  • esate teistas už tyčinius nusikaltimus;
  • turite psichikos sutrikimą ar sergate kitomis ligomis, kurių sąrašą tvirtina Vyriausybė ar jos įgaliota institucija;
  • su kuriuo dėl netinkamo sutarties vykdymo buvo nutraukta tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartis, sudaryta su globos centru.

Kaip tapti vaiko globėju?

Aštuoni globos (rūpybos) šeimoje žingsniai

Pirmas žingsnis. Sprendimo priėmimas.

Ruošiantis šiai svarbiai misijai, svarbu apmąstyti:

  • ar siekiu padėti užaugti žmogui?
  • ar nesitikiu greitų pokyčių ir dėkingumo apraiškų?
  • ar turiu vietos savo namuose ir kasdieniame gyvenime?
  • ar galėsiu mylėti vaiką ir juo rūpintis, jei vaikas galimai turės sunkumų?
  • ar galėsiu bendradarbiauti su įvairiomis įstaigomis?
  • ar galėsiu atvirai kalbėtis apie kylančius sunkumus su globos centro darbuotojais?

Antras žingsnis. Kur kreiptis?

Turite kreiptis į savo gyvenamosios vietos Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos teritorinį skyrių (VTAS) ir pateikti šiuos dokumentus:

  • prašymą, kuriame nurodomi Jūsų asmeniniai duomenys, pageidaujamų globoti ir auklėti vaikų skaičius, jų amžius, globos rūšis;
  •  savo ir kartu gyvenančių vyresnių kaip 16 metų asmenų medicininius pažymėjimus (forma Nr. 046/a);
  • kartu gyvenančių vyresnių kaip 16 metų asmenų rašytinius sutikimus, kad taptumėte vaiko globėju.

Trečias žingsnis. Laukimas.

VTAS gavęs nurodytus dokumentus, surenka papildomą informaciją, duomenis ir dokumentus pagrindžiančius, kad nėra aplinkybių, dėl kurių negalite būti skiriamas vaiko globėju (rūpintoju).

Įvertinęs surinktus dokumentus, duomenis ir informaciją, priima teigiamą arba neigiamą sprendimą dėl fizinio asmens, norinčio tapti vaiko globėju (rūpintoju), šeimynos steigėju, dalyviu, pradinio įvertinimo.

Tai užtrunka ilgiausiai 10 darbo dienų.

Ketvirtas žingsnis. Kvietimas į mokymus.

Jeigu nebus nustatyta aplinkybių, dėl kurių Jūs negalėtumėte būti globėju, Globos centras pakvies Jus į mokymus, kuriuos sudaro 10 temų, kurių kiekviena trunka po 3 val.  Mokymus privalo baigti visi norintys tapti globėjais, taip pat ir jų sutuoktiniai ar kartu gyvenantys santuokos neįregistravę asmenys.

Penktas žingsnis. Išvados parengimas.

Globos centro specialistai per 10 darbo dienų nuo mokymų pabaigos, parengs išvadą dėl Jūsų pasirengimo vaiko globai.

Šeštas žingsnis. Sprendimo priėmimas.

Gavus teigiamą išvadą gali tekti palaukti kol Jums bus pateiktas siūlymas globoti. Globos centras susisieks su Jumis kai bus vaikas, kuriam reikalinga Jūsų globa ir pateiks visą turimą žodinę informaciją apie galimą globoti vaiką. Jūs turėsite priimti sprendimą dėl jo globos.

Septintas žingsnis. Susipažinimas su vaiku.

Priėmus teigiamą sprendimą dėl konkretaus vaiko globos bus organizuojami susipažinimo su vaiku susitikimai. 

Aštuntas žingsnis. Globos nustatymas.

Vaiko laikinoji globa bus nustatoma savivaldybės mero sprendimu, o  nuolatinė globa – teismo sprendimu. 

Tapus vaiko globėju, per visą globos laikotarpį Jums bus teikiama Globos centro specialistų įvairiapusė pagalba ir parama.

GLOBOJU VAIKĄ KAS MAN PRIKLAUSO

Globos (rūpybos) išmoka: globos (rūpybos) laikotarpiu mokama vaikui, kuriam globa (rūpyba) nustatyta šeimoje, šeimynoje, globos centre.

Vaikui nuo 0 iki 6 m. – 364 Eur/mėn.

Vaikui nuo 6 iki 12 m. – 420 Eur/mėn.

Vaikui nuo 12 iki 18 m. ir neįgaliam – 455 Eur/mėn.

Globos (rūpybos) išmokos tikslinis priedas: globos (rūpybos) laikotarpiu mokama vaiką globojančiai šeimai, šeimynai, globos centrui.

280 Eur/mėn.

Pagalbos pinigai: skiriami vaikus globojantiems asmenims, nesusijusiais su vaiku giminystės ryšiais, siekiant kompensuoti jų patiriamas išlaidas, auginant be tėvų globos likusius vaikus.

280 Eur/mėn.

Išmoka vaikui ( vaiko pinigai ): mokama kiekvienam vaikui iki 18 m. arba iki 23 m., jei jis mokosi pagal bendrojo ugdymo programą.

122,50 Eur/mėn.

194,6 Eur/mėn., šeimose kuriose auga trys ir daugiau vaikų, taip pat vaikams, turintiems negalią, prie vaiko pinigų skiriama ir papildoma 72,1 euro dydžio išmoka per mėnesį.

Vienkartinė išmoka įsikurti: Asmeniui, pasibaigus jam nustatytai globai (rūpybai) dėl pilnametystės, emancipacijos ar santuokos sudarymo, skiriama 75 bazinių socialinių išmokų dydžio (nuo 2025 m. sausio 1 d. – 5250 Eur) vienkartinė išmoka įsikurti.

Ši išmoka grynaisiais pinigais neišmokama, išskyrus atvejus, kai lieka nepanaudota mažesnė negu 2 bazinių socialinių išmokų dydžio išmokos dalis, kuri gali būti išmokama grynaisiais pinigais pačiam išmokos gavėjui.

https://socmin.lrv.lt/lt/veiklos-sritys/socialine-parama-kas-man-priklauso/globoju-vaika/

https://socmin.lrv.lt/lt/naujienos/vaiko-globa-ka-svarbu-zinoti-2025-metais/

Atnaujinta: 2025-06-08